Sterowany sen na jawie (Directed Daydream)

Sterowany sen na jawie
na podstawie wykładów Roberta Desoille’a
z książki The Directed Daydream

Sen pierwszy – miecz/misa
Połóż się wygodnie. Zrelaksuj się na tyle, na ile to możliwe. Pokój w którym sen na jawie będzie praktykowany powinien być wyciszony, wygodny, dyskretnie oświetlony. Przed sesją snu na jawie wyłącz wszystkie urządzenia, które mogłyby dekoncentrować.

Zacznij od brzegu morskiego. Morze jest bardzo głębokie. Opisz ten obraz na tyle dokładnie, na ile potrafisz. Zamiast brzegu możesz od razu zacząć od miecza (mężczyźni) lub misy (kobiety). Opisz dokładnie, ze wszystkimi możliwymi detalami, jak wygląda przedmiot, gdzie jest umiejscowiony i gdzie znajduje się obserwator (ty). Opisz dokładnie miejsce w którym znajduje się przedmiot i przespaceruj się w tym miejscu, dokładnie obserwując szczegóły. Pamiętaj, WE ŚNIE WSZYSTKO JEST MOŻLIWE.

Wyobraź sobie teraz, że stoisz u podnóża góry. Zacznij się wspinać. Ścieżka może okazać się trudna, czasem nawet nie do pokonania. Ale, pamiętaj, we śnie… itd. Wyobraź sobie jakiś magiczny przedmiot np. latający dywan, który umożliwia tobie dostanie się na szczyt. Gdy już tam będziesz, wyobraź sobie prowadzącą ze szczytu ścieżkę do nieba. Mogą to być zwykłe schody, lina, albo ścieżka zrobiona z chmur. Może to być też osoba lub tylko wyciągnięta z nieba dłoń, która pomoże ci wspiąć się wyżej. Gdy pojawisz się w niebie, twoje ciało będzie całkowicie rozluźnione. Jest to twoje miejsce harmonii.

Będąc w tym stanie umysłu, przywołaj obraz miecza/misy. Przyjrzyj się ponownie temu obrazowi. Czy coś się zmieniło? Czy zmieniło się jego położenie, otoczenie, wielkość? Teraz wyobraź sobie, że twój przedmiot oświetla nagle intensywny, jasny promień słońca. Co się teraz dzieje z przedmiotem? W przypadku miecza możesz sobie wyobrazić ofiarowanie go niebu, w przypadku misy – możesz zajrzeć do środka by sprawdzić czy jest czymś wypełniona. Zakończ na tym tę sesję snu na jawie.

 

Sen drugi – zejście w głąb oceanu

Połóż się wygodnie. Zrelaksuj się na tyle, na ile to możliwe. Przed sesją snu na jawie wyłącz wszystkie urządzenia, które mogłyby dekoncentrować.

Wyobraź sobie skaliste wybrzeże, gdzie woda jest bardzo głęboka. Stoisz na brzegu. Wkładasz strój do nurkowania, zakładasz butle. Wchodzisz do wody, nurkujesz. Zanurkuj tak głęboko, jak to możliwe. Obserwuj i opisz dokładnie co widzisz podczas zanurzania. Podczas tego procesu mogą się spontanicznie pojawiać uczucia i obrazy prowokujące lub bezpośrednio manifestujące lęk, przerażenie, zwątpienie, ból. Lęk będzie prawdopodobnie najbardziej częstym z odczuć. Wyobraź sobie manifestację tego lęku – jakiegoś potwora. Może to być ogromna ośmiornica lub inny przerażający stwór. Użyj swojego magicznego przedmiotu (magicznej różdżki, fletu/bębenka, zaklęcia itp.) aby unieszkodliwić (ale nie zabić!) potwora. Wsiądź na jego grzbiet (jeśli to możliwie) i udaj się z nim na przejażdżkę po dnie oceanu. Poproś by zaprowadził cię do swojej kryjówki. Jeśli znajdziesz tam coś ciekawego – weź to ze sobą.

Ponownie użyj magicznego przedmiotu by oswoić potwora i zacznij się wraz z nim wynurzać. Zabierz go ze sobą na brzeg. Po wydostaniu się na brzeg potwór może spontanicznie wyjawić swoją prawdziwą tożsamość i przybrać prawdziwą formę (np. jakiejś osoby z rodziny, kogoś kto odgrywał znaczącą rolę w twoim życiu). Jeśli tak się nie stanie, możesz poprosić potwora by wyjawił swoją tożsamość i ponownie użyć swojego magicznego przedmiotu.

Teraz przenieś się wraz z potworem w swojej prawdziwej formie na szczyt twojej znajomej góry. Razem wejdźcie do nieba.

 

Sen trzeci – zejście do jaskini, spotkanie z wiedźmą lub czarownicą/ magiem lub czarnoksiężnikiem
Połóż się wygodnie. Zrelaksuj się na tyle, na ile to możliwe. Przed sesją snu na jawie wyłącz wszystkie urządzenia, które mogłyby dekoncentrować.

Wyobraź sobie, że schodzisz do do jaskini. Opisz dokładnie jak ona wygląda. Wyobraź sobie teraz, że w jaskini spotykasz wiedźmę lub czarownicę (mężczyzna); maga lub czarnoksiężnika (kobieta). Opisz dokładnie jego wygląd i zachowanie. Porozmawiaj z nim. Ostatecznie zabierz go ze sobą na szczyt góry i udajcie się do nieba.

 

Sen czwarty – zejście do jaskini, spotkanie z magiem lub czarnoksiężnikiem/wiedźmą lub czarownicą
Połóż się wygodnie. Zrelaksuj się na tyle, na ile to możliwe. Przed sesją snu na jawie wyłącz wszystkie urządzenia, które mogłyby dekoncentrować.

Wyobraź sobie, że schodzisz do do jaskini. Opisz dokładnie jak ona wygląda. Wyobraź sobie teraz, że w jaskini spotykasz wiedźmę lub czarownicę (kobieta); maga lub czarnoksiężnika (mężczyzna). Opisz dokładnie jego wygląd i zachowanie. Porozmawiaj z nim. Ostatecznie zabierz go ze sobą na szczyt góry i udajcie się do nieba.

 

Sen piąty – zejście do jaskini, spotkanie z mitologicznym smokiem
Połóż się wygodnie. Zrelaksuj się na tyle, na ile to możliwe. Przed sesją snu na jawie wyłącz wszystkie urządzenia, które mogłyby dekoncentrować.

Wyobraź sobie, że schodzisz do do jaskini. Opisz dokładnie jak ona wygląda. Wyobraź sobie teraz, że w jaskini spotykasz smoka. Jak wygląda smok? Jakie budzi w tobie emocje? Oswój smoka przy pomocy twojego magicznego przedmiotu i zabierz go na szczyt góry. Udajcie się razem do nieba.

 

Sen szósty – zamek Śpiącej Królewny
Połóż się wygodnie. Zrelaksuj się na tyle, na ile to możliwe. Przed sesją snu na jawie wyłącz wszystkie urządzenia, które mogłyby dekoncentrować.

Dla mężczyzny: pacjent ma przywołać obraz matki, niezależnie od tego czy ma/miał z nią pozytywną czy negatywną relację. Matka prowadzi go do zamku Śpiącej Królewny. Gdy odnajdują zamek, pacjent zostawia matkę w jednej z poczekalni. Pacjent sam idzie w górę schodami do sypialni królewny. Budzi królewnę. Zazwyczaj na tym etapie pacjent przeistacza się w Pięknego Królewicza. Uzyskuje wówczas psychiczną i duchową dojrzałość. Wówczas królewicz ofiaruje królewnie swój miecz jako wyraz poczucia własnej wartości. Królewna oprowadza Królewicza po zamku, następnie oboje udają się na szczyt góry i wznoszą do nieba.

Oboje wracają do zamku. Królewicz przedstawia Królewnę matce. Królewna przyjmuje matkę jako przyszłą teściową, wita ją w swoim domu i prowadzi ją do skrzydła zamku zarezerwowanego tylko dla niej. Jest to symbol pojednania synowej i teściowej – matka wówczas zezwala synowi na ożenek.

Dla kobiety: pacjentka sama jest Śpiącą Królewną. Sen zaczyna się od momentu gdy Królewna śpi, zaklęta w swoim łożu. Wtem słyszy zbliżające się głosy, ktoś nadchodzi. Królewna ma za zadanie obserwować swoją sypialnię, zobaczyć kto do niej wchodzi. Powinien pojawić się Piękny Królewicz i obudzić Królewnę. Następnie oboje udają się na szczyt góry i wznoszą do nieba.

 

Objaśnienie:

1. Mimo iż każdy ze snów tworzy oddzielną sesję, może się zdarzyć że pacjent będzie potrzebował kilku sesji dla jednego snu. Każdy pacjent ma własne tempo.
2. Każdy ze snów na jawie MUSI zakończyć się wzniesieniem się do nieba, wywołującym doznanie harmonii, spokoju, głębokiej relaksacji.
3. Gdy mówi się o opisaniu czegoś – sesje można przeprowadzać z osobą prowadzącą – wówczas pacjent opisuje jej na bieżąco swoje wizje; sny mogą być także prowadzone własnoręcznie – wówczas pacjent sam we własnej głowie opisuje to, co widzi. Ważne jest dokładne zrelacjonowanie w formie pisemnej każdej sesji po jej zakończeniu.
4. Sen pierwszy odwołuje się do wyobrażenia o własnej seksualności pacjenta. Ważne jest aby zapisywać wszelkie zmiany w wyobrażeniu miecza/misy, pojawiające się w trakcie terapii.
5. Sen drugi odwołuje się do ukrytych cech/potrzeb pacjenta.
6. Sen trzeci odwołuje się do relacji pacjenta z rodzicem płci przeciwnej.
7. Sen czwarty odwołuje się do relacji pacjenta z rodzicem tej samej płci.
8. Sen piąty odwołuje się do relacji pacjenta wobec ograniczeń społecznych.
9. Sen szósty odwołuje się do możliwego kompleksu Edypa.
10. Każdy ze snów może wywoływać bardzo gwałtowne emocje u pacjenta, zarówno przyjemne jak i nieprzyjemne. Ważne jest by pacjent czuł się zawsze bezpieczny i pamiętał, że WE ŚNIE WSZYSTKO JEST MOŻLIWE. We śnie nikt i nic nie może go skrzywdzić, zawsze ma także do dyspozycji szczyt, z którego może się wznieść do swojego miejsca harmonii.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s